Маски зняті: чому Зеленський втрачає контроль над Верховною радою

  • 31 Березня 2020, 19:02
  • 85 Коментарів

"Бліцкриг" Володимира Зеленського у парламенті провалився. "Слузі народу" у понеділок не вистачило своїх голосів, щоб прийняти хоча б одне рішення. Тільки після особистого втручання президента Рада призначила двох міністрів.

Зміни до бюджету, як і друге читання законопроекту про банки, перенесено на наступний тиждень. Щоб прийняти земельну реформу депутатам довелося сидіти до ночі. Як Верховна рада працює в умовах карантину – у матеріалі РБК-Україна.

Події минулого тижня вказали на системну кризу всередині державних структур. Здавалося б, на тлі загальної загрози пандемії коронавірусу і світової рецесії у пору відкинути міжусобиці.

Однак різні групи впливу спробували скористатися ситуацією, щоб вирішити свої питання. Вочевидь, цьому посприяв і брак комунікації всередині команди влади.

Термінове засідання Верховної ради для голосування за "антивірусний" пакет законопроектів для економіки, кадрові рішення, зміни до держбюджету та документи, необхідні для отримання траншу МВФ, планувалося на суботу.

Але проект перегляду бюджету, підготовлений Мінфіном, фактично викликав бунт у Раді. Після доопрацювання витрати казни збільшилися, а глава міністерства Ігор Уманський позбувся крісла.

До останнього депутати не знали весь перелік питань, для вирішення яких їх збирають. Нових кандидатів у Кабмін, відібраних в Офісі президента, "Слуги народу" представили менш ніж за добу до голосування. Не дивно, що Верховна рада в обід провалила кілька документів.

Зміни до бюджету депутати знову розглянуть через тиждень, а ось кадри все ж вдалося "дотиснути" дві години потому, але тільки після втручання Володимира Зеленського.

Законопроект про банки, на прийнятті якого наполягає МВФ, Рада проголосувала у першому читанні – основний бій відбудеться на наступному тижні. А ось земельну реформу вирішили довести до кінця за будь-яку ціну.

 

Режим турбохаосу


Вранці понеділка, 30 березня, стало відомо, що депутати проведуть як мінімум два позачергові засідання поспіль. За словами голови фракції "Слуга народу" Давида Арахамії, вночі уряд вніс у Раду один список законопроектів, а до обіду з'явився додатковий документ – № 3254 про забезпечення харчування для військовослужбовців.

Тому погоджувальна рада домовилася провести окреме засідання для голосування за цю ініціативу.

До обіду депутати не знали, чи будуть розглядати законопроекти про банківську систему і обіг земель сільгосппризначення в цей же день. Перший документ забороняє повернення банків, які визнані неплатоспроможними, екс-власникам.

Їм належить лише грошове відшкодування, якщо у суді буде доведено, що вони зазнали збитків.

Цей законопроект нарекли "антиколомойським", оскільки він повинен стати підстраховкою держави у судових спорах з Ігорем Коломойським, який намагається оскаржити націоналізацію ПриватБанку.

Фінансовий комітет зміг зібратися тільки до першої години дня понеділка, щоб рекомендувати Раді законопроект про банках. На ранковому засіданні не було кворуму.

За розгляд земельного закону Рада взялася ще 6 лютого. Але воно затягнулося на тижні через більш ніж чотири тисячі поправок, запропонованих до тексту цього документа.

Більшість з них внесли представники "Опозиційної платформи – За життя", які до того ж наполягали на розгляді кожної. На момент запровадження карантину парламенту залишалося розглянути близько 700 поправок.

Обидва документи необхідно ухвалити для одержання фінансової допомоги від МВФ, пояснив перший заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко. За його словами, ці кошти повинні піти безпосередньо у бюджет, а не у золотовалютні резерви.

Додаткове сум'яття внесли кадрові перестановки в уряді. Вранці понеділка у Раді з'явилися постанови від прем'єра про звільнення міністра фінансів Ігоря Уманського і призначення замість нього Сергія Марченка.

Крім того, депутатам запропонували змінити міністра охорони здоров'я Іллю Ємця на Максима Степанова. Ще один документ стосувався призначення на вакантну посаду міністра енергетики Ольги Буславец.

Напередодні всіх трьох кандидатів Денис Шмигаль представив членам фракції "Слуга народу". Коментуючи причини кадрових ротацій, представники монобільшості заявляли, що міністри нібито написали заяви про відставку за власним бажанням.

Але, за інформацією РБК-Україна, таких заяв вони не писали. Незабаром це підтвердив і прес-секретар Ємця.

Втім, це не завадило Раді звільнити двох міністрів. При цьому голосування за їх наступників народні депутати провалили.

За призначення Марченко новим міністром фінансів не вистачило трьох голосів для мінімальних 226. Зі "Слуги народу" проголосували лише 183 депутатів. Кандидатура Степанова набрала 217 голосів, в їх числі лише 182 – від монокоаліції.

"Як бачите, у нас частина депутатів просто не з'явилася, а частина – просто не голосувала за якимось своїм внутрішнім переконанням. На засіданні фракції ми домовилися, що будемо підтримувати всі питання", – сказав РБК-Україна народний депутат Олександр Качура (СН).

Ще один співрозмовник у фракції монобільшості пояснив, що за призначення міністрів опиралися голосувати кілька неформальних груп у фракції.

"Дурість в організації процесу. Під час голосування за міністрів члени аграрного комітету підписували протокол ранкового засідання. Оскільки було відомо, що за міністра фінансів не проголосує група Коломойського, то ці голоси були критичні. І у перерві домовлялися про підтримку Степанова голосами ОПЖЗ", – пояснив провал голосування народний депутат Ярослав Юрчишин ("Голос").

Його фракція дала голоси за Марченко, але не підтримала кандидатуру глави Моз. Депутат розповів, що у його колег є резонні сумніви у здатності Степанова протистояти загрозам епідемії.

"Плюс його зв'язки з Палицею. Виглядає так, що цю посаду віддали групі "За майбутнє". Ми проти квотного підходу", – уточнив Юрчишин.

 

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль не зміг переконати депутатів з першого разу внести зміни до держбюджету (фото: скріншот з Youtube-каналу ВРУ)

Денис Шмигаль, пояснюючи свій намір провести перестановки у Кабміні, зазначив, що Ємець та Уманський "професіонали, здатні реалізовувати довгострокові реформи".

"Але зараз країна потребує швидких дій", – написав прем'єр у своєму телеграм-каналі.

Чим саме його не влаштували ці міністри, Шмигаль не уточнив.

У той же час, за словами декількох джерел РБК-Україна, звільнення міністрів стало результатом особистої позиції прем'єра.

"Він відразу пішов у штики з ними і сказав, що не спрацюється. У фракції теж допомогли Шмигалю", – зазначив співрозмовник.

Під час голосування за кадри спікер Дмитро Разумков оголосив, що за зверненням президента він знімає з розгляду кандидатуру Буславец на пост глави Міненерго.

Виходячи з того, що сама Буславец була присутня у ложі з іншими кандидатами, очевидно, що таке рішення було прийнято буквально в останній момент.

За словами співрозмовників у "Слуги народу", на зустрічі з фракцією Буславец нібито "погано зарекомендувала себе". "Після цього всі почали писати, телефонувати президенту. І він таки вирішив її відкликати", – сказало одне з джерел у СН.

Провалив парламент і голосування за перегляд бюджету. Законопроект пропонує створити спеціальний стабілізаційний фонд для боротьби з коронавірусом більш ніж на 97 млрд гривень і істотно скоротити доходи скарбниці.

Урядовий документ депутати відправили на повторне перше читання, скоротивши строки на його доопрацювання до семи днів.

"Взагалі не розумію, що це було. Таке ось адміністрування з боку керівництва", – сказав РБК-Україна один з видних депутатів монобільшості.

Представник Кабміну у парламенті Василь Мокан заявив виданню, що Рада повернеться до цього питання наступного тижні. Він уточнив, що законопроект може бути дещо змінений після доопрацювання.

"Втім, від ідеї створення спеціалізованого фонду для боротьби з коронавірусом і перегляду частин бюджету – від цієї ідеї Кабмін не відмовляється", – пояснив Мокан.

Джерело РБК-Україна у фракції "Слуга народу" додало, що фракція "Європейської солідарності" нібито порушила попередні домовленості з СН, не проголосувавши за зміни в закон про держбюджет.

Представник "Голосу" нардеп Ярослав Юрчишин заявив, що голосів не вистачило, оскільки документ "не логічний". Він також зазначив, що потрібно створити стабілізаційний фонд, але точно не на базі "на коліні підготовленого бюджету".

"У ньому зазначена допомога МВФ, і це до того моменту поки ми насправді отримали ці кошти. Освіта скорочена на майже 4 млрд, а МВС тільки на 5 млн. Ми і далі виділяємо гроші на Паралімпіаду, якої не буде", – розповів нардеп.

 

Поява президента


У той же час ряд "антикоронавірусних" законопроектів і документ про харчування для армії депутати все ж зуміли прийняти. На голосування 14 запитань у них пішло трохи більше півгодини.

Після другого засідання стало відомо, що президент збирає парламент ще раз на 16:30 для розгляду питань банків і ринку землі.

"Дуже важливо, щоб відбулося підписання меморандуму з МВФ. Ви знаєте, що дві умови: закон про землю і банківський закон. Зараз ми будемо обговорювати ці питання...

У мене теж багато питань до цієї ситуації. Але я вас дуже прошу підтримати ці законопроекти. Вони важливі для українського народу", – заявив Зеленський, виступаючи в парламенті, він також запропонував повторно розглянути кадрові питання.

Після невеликої перерви депутатів все ж вдалося мобілізувати і цифри на табло покращилися. З другої спроби парламент у присутності Зеленського призначив нових міністрів фінансів і охорони здоров'я.

Переконати "слуг народу" вдалося "шляхом довгих і складних переговорів" та "за сприяння президента", розповіли співрозмовники у фракції.

За кандидатуру Марченко проголосували 256 депутатів. В цей раз "Слуга народу" замість 183 дала 212 голосів "за" його призначення. Степанова підтримали 246 парламентаріїв, з яких 195 – від СН, ще 21 – від ОПЗЖ. Решта – від парламентських груп та позафракційних.

Вистачило голосів за прийняття за основу законопроекту про банки, який підтримали 276 народних депутатів. Від "Слуги народу" на табло висвітилося 202 голоси. Інші голоси забезпечили "Європейська солідарність", "Голос", "Довіра" та позафракційні депутати. Терміни підготовки цього документа до другого читання також скоротили до семи днів.

Вже на наступному тижні Рада має намір остаточно прийняти "антиколомойский" законопроект разом зі змінами до держбюджету. Співрозмовник у монобільшості пояснив, що затвердити закон про банки за один день у нинішніх умовах було неможливо. Мовляв, документ не підтримали б інші фракції, а своїх голосів у СН не вистачало.

Потім депутати вирішили "добити" решту кілька сотень поправок до законопроекту про ринок землі. "Опозиційний блок" наполіг, щоб обговорювалася кожна правка.

За інформацією РБК-Україна, Банкова ще до карантину вела переговори з цією фракцією, щоб її депутати відкликали свої зауваження і не наполягали на їх розгляді у залі. У ході "торгів" з боку ОПЗЖ нібито звучало побажання отримати свого представника у Конституційному суді.

Примітно, що після голосування за "антиколомойский" закон слідом за Зеленським зал залишив глава парламенту Дмитро Разумков. Опозиція заявила, що таким чином спікер відмовився брати участь у порушенні регламенту. Мовляв, Рада не мала права на позачерговій сесії розглядати земельний законопроект, тому що вже взялася за нього в звичайному режимі.

"Провалювати" правки довелося віце-спікеру Руслану Стефанчуку. Час від часу він робив зауваження депутатам, які знімали маски і переходили на російську під час виступів. Ближче до восьмої години вечора Стефанчук оголосив перерву, щоб зал засідання обробили кварцовими лампами. При цьому самі депутати так і не зрозуміли, скільки їм ще доведеться сидіти на роботі.

Після перерви ОПЗЖ, "Батьківщина" і "Євросолідарність" заблокували трибуну з вимогою перевірити скільки депутатів у Раді. Представники цих фракцій стверджували, що засідання нелегітимне, бо зал наполовину спорожнів.

На той момент залишилося ще близько 400 поправок. Весь цей час біля крісла Зеленського був піднятий президентський штандарт, хоча у залі його не було. Співрозмовник РБК-Україна у "Слузі народу" уточнив, що глава держави чекав фінального голосування у Раді.

У фракції монобільшості були домовленості з "однієї з фракцій" про те, що вони не будуть ставити свої поправки до законопроекту про ринок землі на підтвердження, розповів РБК-Україна Олександр Качура. Таким чином Рада повинна була швидко пройти всі поправки, прийняти закон і розійтися.

За словами Качури, був узгоджений компромісний варіант законопроекту, в якому пропонувалося знизити ліміт концентрації землі на перші два роки – з 10 тисяч до 100 га землі в одні руки. Також до 2023 року право на купівлю землі буде тільки у фізичних осіб, тоді як у іноземців – тільки після референдуму.

"При цьому запуск ринку землі домовилися відкласти на літо наступного року. Ми досягли компромісу щодо такого варіанту документа. Але в останній момент депутати з однієї фракції відмовилися від тих зобов'язань, до яких ми прийшли", – зазначив Качура.

Він уточнив, що з цієї причини засідання позапланово затягнулося і депутатам довелося сидіти до кінця розгляду всіх поправок.

"Ніби як домовилися з ОПЗЖ, що вони годину на поправках понаполягають і все. А вони нас "кинули", у черговий раз, до речі. Не розумію, навіщо їм вірити знову і знову", – сказав інший співрозмовник у "Слузі народу".

Ближче до півночі те, що відбувалося у Раді, почало виглядати як відверте знущання. Депутати ОПЗЖ брали по хвилині на кожну свою правку. Спочатку вони по кілька кіл проговорили всі меседжі своєї політсили проти ринку землі.

Потім використовували 60 секунд для лінгвістичних спорів, осуду медичної реформи і презентації свого "антикризового плану". Не упустили свій шанс на ефірний час також депутати "Батьківщини" і "Європейської солідарності".

Але майже до першої години ночі поправки вичерпалися. "За" земельну реформу натиснули кнопки 259 народних депутатів. При цьому самостійно монобільшість не впоралася, "Слуга народу" зібрала лише 206 голосів. Допомогли "Голос", "Євросолідарність", депутатська група "Довіра" і п'ятеро позафракційних.

Схожі Новини

Коментарі

Shawn

2020-04-01 10:17:50

Until August http://xxxnx.fun/mnhentau/ not ffair xnxx But Richard Burton and Liz Taylor came up with it themselves, and it not only made a rollicking good celebrity story 30 years ago, it provides the foundation for a tight, engaging examination of one of the great celebrity relationships of the 20th century.


Shawn

2020-04-01 10:17:50

An envelope http://xxxnx.fun/anyproxxx/ wwwxxnco Many Alaskans are skeptical about the climate link. "Permafrost has been thawing since the last Ice Age," says Jeff Curley, an engineer for the Alaska Department of Transportation, saying its amount depends on naturally-occurring variability. He notes the state's temperatures have fluctuated every 30 or so years.


Shawn

2020-04-01 10:17:49

Hello good day http://xxxnx.fun/nhent-shotacon/ hq pirber The measure introduced by Democrats Ron Wyden, Mark Udall and Richard Blumenthal, and Republican Rand Paul, is one of several efforts making their way through Congress to rein in sweeping surveillance programs.


Shawn

2020-04-01 10:17:49

I live in London http://fittor.top/glory-zavatrash-torrent/ pornii sa konjima It's not unusual for numerous young players to be passed over for postseason rosters, but the Dodgers undoubtedly will be delivering bad news to some 10-year veterans. Mattingly is in for some difficult conversations.


Shawn

2020-04-01 10:17:49

I've got a very weak signal http://xxxnx.fun/rajwapxz/ untikichudai After 68 years, American forces are pulling out of Heidelberg, a picturesque riverside city that served as headquarters for US Army Europe and played host to 20,000 military personnel and their families.


Gregg

2020-04-01 09:20:11

What sort of music do you like? http://fittor.top/gender-vender-nhentai/ gia dezra HFW seeks innovative non-lethal solutions for conflict prevention and coexistence where wolves are perceived to be a threat. HFW current efforts are focused on Minnesota’s gray wolf population, which is the largest and only original wolf population remaining in the lower 48 states.


Gregg

2020-04-01 09:20:11

Sorry, I'm busy at the moment http://fittor.top/serdxxx/ taylormadeclip treat bbwchan And the further along the food chain a product is wasted, the worse this becomes for the environment, because production, processing, packaging, transport, storage and cooking are likely to have already taken place.


Gregg

2020-04-01 09:20:10

I'm unemployed http://fittor.fun/xnxxcom-9/ pornhamstee Collaboration technology provider Avaya works to make their more intelligent in the city as well as brownfield and greenfield sites; they are passionate believers that smart buildings will be the workplaces of the future.


Gregg

2020-04-01 09:20:10

The National Gallery http://fittor.fun/silentxnxx/ trikepatrol joy alano The quarterbacks spoke after a generally well-executed first practice. Sanchez was 8-of-11 with two sacks in team drills, while Smith was 4-for-7 with one sack. Sanchez played exclusively with the first team.


Gregg

2020-04-01 09:20:09

I'd like to send this parcel to http://fittor.top/hentaiworle/ 1991535 xnxx.com Thousands of police will be stationed in the center in an attempt to avoid a repeat of the violence seen at similar protests in October 2011, when several people were injured as protesters rioted, smashed windows and set fire to cars.


Terrance

2020-04-01 08:22:48

I'm not working at the moment http://fittor.top/odiaxxxvida/ kookoporn Florida's Will Muschamp understands he can't know what every player is doing every night away from the football building. "You also can't stick your head in the sand and pretend everything is OK, either," Muschamp said.


Terrance

2020-04-01 08:22:47

What's the last date I can post this to to arrive in time for Christmas? http://xxxnx.fun/www-xnxx-com-search-videocallxxxsexy/ todorekstos "The challenge to Alastair Cook and his team now is to go for broke, because if they keep their foot firmly on the gas there is every chance they could pull off England's first 5-0 whitewash over the Aussies.


Terrance

2020-04-01 08:22:46

How many would you like? http://fittor.fun/prettyporm/ loan 4k yespornplease State-run refiner MRPL, which used to be Iran'sbiggest Indian client until insurance problems prompted it tostop purchases in April, has already indicated that it willresume Iranian imports from this month.


Terrance

2020-04-01 08:22:46

I was made redundant two months ago http://fittor.top/xxsdvideo/ bokep indoxxnx "The management said it originally planned to launch the redesigned Aveo in late 2015, but the plan was pushed back. It also said it will produce the new Spark in the first half of 2015," Choi said, without elaborating.


Terrance

2020-04-01 08:22:46

Languages http://xxxnx.fun/xvbidoescom/ nina kayy imagefap "We recouped about half of what was taken out," said MikeKrasner, managing editor at iMoneynet, noting that total assetswere down about $62.70 billion in the three weeks prior to thelatest period. "It's been flowing back every day since Oct. 16."


Fritz

2020-04-01 07:27:36

good material thanks http://fittor.fun/maricon-escosis-xvideo/ newarni ko puti I had come to look at the Roman baths in Khenchela and had overlooked the fact that for many of the local population the attraction was not the ancient architecture or remarkable state of preservation but the fact there was a free and plentiful supply of hot water - still feeding into two open air baths.


Fritz

2020-04-01 07:27:35

Another year http://fittor.top/vivian-blush-spangbank/ wwwxzxxxxx "The government's strategy and objective should have been only elections, but it is diverting from the main objective and focusing on governing the nation," said Bhojraj Pokhrel, who conducted Nepal's last election in 2008.


Fritz

2020-04-01 07:27:35

Have you read any good books lately? http://fittor.top/vivian-blush-spangbank/ xxmxxc The Alzheimer's Association on Monday cited disappointment with the CMS restrictions on coverage, saying Amyvid has the potential to "resolve distressing medical uncertainty" about whether patients have Alzheimer's disease.


Fritz

2020-04-01 07:27:35

What do you do? http://fittor.top/morattu-aunty-xnxx/ belleniko planetsuzy Konigsberg, who has pleaded not guilty in the fraud but is not among the five who went on trial this week, has played golf at the club about three times since his arrest on September 26, the man said. Representatives of Old Oaks Country Club did not respond to a message seeking comment.


Fritz

2020-04-01 07:27:34

I've got a full-time job http://fittor.top/vivian-blush-spangbank/ florangelx onlyfans Even then, people don't have to have coverage until the "open enrollment" period closes on March 31. After that, most Americans will either be insured or pay what is initially a nominal penalty of $95 for being uninsured.


Lenard

2020-04-01 06:35:04

I'd like to open a personal account http://fittor.fun/nudevistcom/ deshe dispensary A Luanda bourse, a potential entry point for foreigners, hasbeen in the pipeline for more than a decade, but delays - mostdue to a lack of transparency - have frustrated investorslooking to tap into one of Africa's fastest-growing, but mostimpenetrable economies.


Lenard

2020-04-01 06:35:04

I'll put her on http://fittor.top/mahawolf-pelada/ www tumvisilla.com Mr Rogerson will be familiar to some within the waste sector, having been involved with the Associate Parliamentary Sustainable Resource Group as well as having publicly opposed Cornwall council’s plans to build an energy-from-waste (EfW) plant in the county.


Lenard

2020-04-01 06:35:03

I do some voluntary work http://xxxnx.fun/d-dapor-penang/ isd bollenstreek SIR – No one denies the economic benefits that accrued to Hong Kong when it moved its airport from a constrained urban site to a new location where there was room for a modern, fit-for-purpose airport (“Firms 'could quit UK’ if Heathrow was shut”, report, July 24). The same has been true in other cities that have made the move, such as Denver, Munich, Bangkok and Kuala Lumpur.


Lenard

2020-04-01 06:35:03

I work with computers http://xxxnx.fun/assamissexvideo/ sulli nudography Counsel for Hall had argued that his client had been punished, disgraced and financially ruined. He said Hall was not in "robust health" and shared a cell, sleeping in a bottom bunk bed. (© Independent News Service)


Lenard

2020-04-01 06:35:03

Will I be paid weekly or monthly? http://fittor.fun/naked-women-dmaplips/ nicolette shea embedy AMR, in its court papers, stressed that the merger agreement, which Lane already approved, contains "a mechanism" to account for this very scenario. If the parties cannot obtain regulatory approval, the deal would eventually be terminated, AMR said.


Dro4er

2020-04-01 05:38:49

I've been cut off http://xxxnx.fun/anoushka-planetsuzy-hd/ dita estrefi porno He must have asked her to show the world what kind of person she could be, the type of woman who can overcome anything, who won’t run when he shows how deeply flawed he is. After all, who among us is not deeply flawed? I mean, we can’t know for sure. But we can imagine. And our regard of Huma is all about imagining, isn’t it?


Dro4er

2020-04-01 05:38:49

i'm fine good work http://fittor.top/xxnxcgm/ thisvidster cam "We left two days ago from the Libyan port of Misurata. We were 500 on that boat, we could hardly move," one survivor said, ANSA reported. "Three fishing boats spotted us during the crossing but did not rescue us."


Dro4er

2020-04-01 05:38:48

How much does the job pay? http://fittor.fun/qostube/ vkpornosu A New York Times/CBS News poll released on Wednesdayunderscored Americans have little tolerance for governmentshutdowns. Eight in 10 people, according to the survey, said itwould be unacceptable for Obama or lawmakers to threatenshutdowns during budget negotiations to achieve their goals.


Dro4er

2020-04-01 05:38:48

Canada>Canada http://fittor.top/xxnxcgm/ thumpzillia In the week leading up to Wednesday's meeting, Michael Dell,his advisers and proxy solicitors reached out to investors bigand small to secure whatever votes they could get, according toinvestors who have knowledge of the meetings and calls.


Dro4er

2020-04-01 05:38:48

I'm in my first year at university http://xxxnx.fun/lolhentaio/ simmythequeen "The Islamic Republic of Iran aims to strengthen its relations with Syria and will stand by it in facing all challenges," SANA quoted Rouhani as saying in a report from Tehran. "The deep, strategic and historic relations between the people of Syria and Iran ... will not be shaken by any force in the world."


Marlin

2020-04-01 04:41:29

We've got a joint account http://fittor.fun/teen2023-xyz/ jooporn katmovies The murder comes amid security concerns for Russia's fast approaching 2014 Winter Olympics in the Black Sea resort of Sochi. President Vladimir Putin has begun a large security operation in the surrounding areas, but the North Caucasus remain a violent place.


Marlin

2020-04-01 04:41:28

Do you know each other? http://xxxnx.fun/imagefapcpom/ sextrader boksburg Hodgson might have been irritated at the negativity that greeted yet another draw in a group where they have still only beaten Moldova and San Marino, but it was warranted, if not for that one performance alone. Ukraine are not a superpower, but then neither are England.


Marlin

2020-04-01 04:41:28

I was made redundant two months ago http://xxxnx.fun/muyzoraa/ beeg com 5462764 The blast was so massive that all that was left of the home was a flattened pile of wood and rubble, and a geyser of flames blasting from the natural gas line, television news footage showed. There were no reported injuries.


Marlin

2020-04-01 04:41:28

I'll put her on http://xxxnx.fun/xoxoxocom-myanmar/ dita istefri porn Investors have paid little attention to the bank’s legal issues as Bank of America’s share price has outperformed many of large-bank in the past month.  During that period, shares in JP Morgan Chase & CO (NYSE: JPM) and Wells Fargo (NYSE:WFC) have increased by close to 7 percent, but shares in Bank increased by almost 16 percent.  On Friday, Bank of America added close to 2 percent.


Marlin

2020-04-01 04:41:27

I want to make a withdrawal http://fittor.fun/livejasminer/ fampkips Patrick Traylor, an environmental litigation specialist at Washington law firm Hogan Lovells, says he expects opponents to attack the rules because the SCC "have not been subject to normal peer-reviewed scientific rigor".


Darron

2020-04-01 03:45:06

What part of do you come from? http://fittor.fun/mlsxxx/ 300porne In other words, use a different dataset, and you don’t see the crossover phenomenon at all. Gumbinger has a few ideas about why the MBA’s data might be such an outlier; one reason, he says, is that the MBA counts all mortgages of more than $417,000 as jumbo mortgages, even when they’re in markets like New York and Los Angeles where mortgages can be conforming when they’re as large as $625,500. Additionally, he says, the MBA rates reflect actual quoted mortgage rates to borrowers — which means that if borrowers are becoming less creditworthy for whatever reason, the rise in conforming rates might not really be comparing apples with apples. For a borrower of given creditworthiness, mortgage rates won’t have risen as much as the WSJ chart shows.


Darron

2020-04-01 03:45:05

Could you tell me the number for ? http://fittor.fun/wwwrulerrtubecom/ robinson crusoe ve cuma bipsiz izle "It's just incredible what he's accomplished with the number of wins, the number of majors and the consistency that he's shown throughout his career. But in the last five or six years, I've had some pretty good success head-to-head.


Darron

2020-04-01 03:45:05

Do you need a work permit? http://fittor.fun/xxnxnxnn/ epsoid Five years of hindsight enables us to look back and truly understand what a portentous, turning-point month October 2008 was for the United States.  In that month, the following critical economic events took place:


Darron

2020-04-01 03:45:05

Do you play any instruments? http://fittor.top/lamlalinks/ www.titusme.us .com It comes just two months after Property Week reported that developer MEPC had agreed to buy hundreds of acres of land around the circuit for £40m. The British Racing Drivers’ Club (BRDC), which owns Silverstone Circuits, has submitted planning proposals for a business and science park, and three hotels. The site would be leased back to the BRDC, which would use the funds from both deals to invest in the circuit.


Darron

2020-04-01 03:45:05

Could I take your name and number, please? http://fittor.fun/xxnxnxnn/ myhinticomic "Let's face it when you saw those pictures in the court room, you don't want that to be the image of your baby," said Crump. "That's Sybrina's baby boy, and you know the bond between a mother and a son. So she has to cling to the memories of Trayvon when he was growing up and just try to get through. There is no instruction book on how to deal with this."


Keneth

2020-04-01 02:49:20

How many more years do you have to go? http://xxxnx.fun/chuhe-ki-lendi/ hanime baka dakedo The emissions limits are part of the EU's drive to switch Europe to a low-carbon economy and slow the impact of climate change. There is also widespread concern about other pollutants from car exhausts.


Keneth

2020-04-01 02:49:20

No, I'm not particularly sporty http://xxxnx.fun/azusa-ichinose-javlibrary/ ww1.xvideos2 Prabhjot Singh is an assistant professor of international and public affairs at Columbia University and a resident in internal medicine at Mount Sinai Hospital. 'It’s really not the Harlem that I’ve gotten to know,’ Singh said of the hate crime that left him with a fractured jaw.


Keneth

2020-04-01 02:49:20

Special Delivery http://xxxnx.fun/khatrimazakk3/ youujizz.com “We already have in my district a Wild, Wild West,”responded Senator Jacqueline Collins, another Chicago Democrat.There were more than 70 shootings -- 12 fatal -- in Chicago fromWednesday through Sunday evening.


Keneth

2020-04-01 02:49:20

There's a three month trial period http://fittor.fun/xxnxfilim/ julai xnxx "We have agreed that no charges shall be commenced orcontinued before any international court or tribunal against anyserving head of state or government, or anybody acting orentitled to act in such capacity during his or her term ofoffice," Hailemariam said.


Keneth

2020-04-01 02:49:19

How do you spell that? http://fittor.top/eva-notty-vpor/ camille dauxert wikipedia A contender for prime minister if Congress returns to power, the normally publicity-shy Gandhi called a news conference to lambast the ordinance passed on Tuesday by a government that has been dogged for years by corruption scandals.


Sara

2020-04-01 01:52:54

Is this a temporary or permanent position? http://fittor.top/xxxvebeyo/ shycountrycutie pornhub Summer can be a big season for splurges, including escapes to the beach, a new set of wheels or even a new home. If you're trying to decide which of these purchases you might be able to afford, consider this: They all come with hidden costs. We asked money experts to identify them, along with common mistakes consumers make when it comes to their buying decisions.


Sara

2020-04-01 01:52:54

A book of First Class stamps http://xxxnx.fun/lilian-stone-porntrex/ universitysmiles cassy nipple "This is an action to vindicate the rights of the citizensof Connecticut whose federal and state constitutional rightshave been adversely affected and significantly restricted by thepassage of (the bill) through an abuse of the 'emergencycertification' procedure, circumvention of the normallegislative process, and violation of Connecticut statutorylaw," the lawsuit states.


Sara

2020-04-01 01:52:54

History http://fittor.fun/mandy-marx-xfantasytv/ planetsuzy bella rose standard The world's media has been staking out the hospital since the beginning of July, and more than 200 journalists, photographers and TV cameramen are expected to remain there until the Duchess leaves hospital with her baby.


Sara

2020-04-01 01:52:53

I'd like to cancel this standing order http://fittor.fun/pornhub-oshoxxx/ tik tok nxnn In a separate letter published yesterday the First Minister also accused a Labour councillor of making an "insane, indeed kamikaze" call to withdraw public support for next year's Scottish Open at Royal Aberdeen over the club's male-only membership.


Sara

2020-04-01 01:52:53

What's the interest rate on this account? http://fittor.fun/strippersinthehood-siterip/ giglian foster phica.net Committee chairman, Labour MP Louise Ellman, said: "There is a deep-rooted public perception that parking enforcement is used as a cash cow, so it's essential that local authorities apply stringent transparency."


Brian

2020-04-01 00:55:07

I'd like to send this letter by http://fittor.top/laela-knight-daftsex/ bit*ly/jilbabdevita He said fire trucks that responded to the Asiana crash would have started shooting foam while approaching the fuselage from 80 or 100 feet away. The foam was sprayed from a cannon on the top of the truck across the ground to clear a safe path for evacuees. That was supposed to create a layer of foam on the ground that is several inches high before the truck gets to the plane.


Brian

2020-04-01 00:55:07

I need to charge up my phone http://fittor.fun/lse-ggp-share-chat/ hotchikas.com The numbers refers to the quarterly data from the Land Registry, which uses different methodology to the monthly house price index from the same source. The monthly index points to prices that are much lower.


Brian

2020-04-01 00:55:07

I do some voluntary work http://xxxnx.fun/spytug-porntrex/ nasha mukti kendra jaipur In retrospect, I doubt I could ever have written the book I’ve written had I not come to know him and his family when I was older and better able to understand what had drawn me to him and to his culture.


Brian

2020-04-01 00:55:07

A jiffy bag http://xxxnx.fun/pornhubcgay/ kerala thumbzill.com The NSA's surveillance programs target foreigners outsidethe United States who pose potential threats to U.S. security orwho can provide intelligence for foreign policies. But thesecret projects also scooped up huge amounts of American data,according to documents leaked by Snowden, triggering sharpcriticism from many lawmakers and civil liberties advocates.


Brian

2020-04-01 00:55:07

Your account's overdrawn http://fittor.top/legends-of-chima-hentai/ xhanater.desi “I know the press likes to focus on body language, and he’s got that kind of slouch, looking like the bored kid in the back of the classroom. But the truth is that when we’re in conversations together, oftentimes it’s very productive,” Obama said.


Heyjew

2020-03-31 23:36:44

Will I get travelling expenses? http://fittor.fun/fifoux-com/ nhenta.ney "The proposed regulatory system will not only unnecessarily delay by three years patient access to the latest lifesaving medical technology, but also deliver a devastating financial blow to Europe's 25,000 small and medium-sized device makers," EU trade group Eucomed said in a statement.


Heyjew

2020-03-31 23:36:44

Do you like it here? http://xxxnx.fun/musterbution-xnxx/ vk bound2burst "This was provided by USOC on 24 July, after which any reference to Victoria Arlen's name was removed from the report and sent to five independent medical experts for their views," IPC spokesman Lucy Dominy wrote to ABCNews.com in an email.


Heyjew

2020-03-31 23:36:43

What do you do for a living? http://fittor.top/mmalayalamxxx/ xnxxuh “I was quite dead,” says Gregg. “Joss and I had to immediately get down to brass tacks because we’re both comic book nerds and we care about the world of the Avengers and we don’t want to do anything that goes, ‘yeah, never mind about that.’ ”


Heyjew

2020-03-31 23:36:43

This is your employment contract http://xxxnx.fun/98xnxx/ vtraheme.tut Chin, who became an appeals court judge in the 2nd Circuitin 2010, but who retained jurisdiction over the case againstGoogle at the district court level, did not rule on the questionof fair use at Monday's hearing.


Heyjew

2020-03-31 23:36:43

Not in at the moment http://fittor.top/pl-redtube-com12802091/ sesvdeo Weiner said union officials will try to find common ground with the league on the length of the suspensions and how they will be publicized. Weiner said the union will ask that suspensions not be announced until after a grievance hearings that are likely to take place.


Hailey

2020-03-31 22:39:00

I'd like to open a personal account http://fittor.top/godfathers-batley/ xxxxxxxxxxxxxxxxxvdo “I think it’s just something to talk about. Right now it’s a dead period, so any type of hype, anything that they can get their hands on, some type of controversy,” Smith said. “The media, they’re just doing their job. They got to create a hot story, they gotta keep the fans interested.”


Hailey

2020-03-31 22:39:00

I quite like cooking http://fittor.fun/gettohtibe/ bettie bondage daftsex The remainder of the city's top 20 creditors largelyincludes holders of $1.47 billion of debt Detroit sold for itspension funds and hundreds of millions of dollars of generalobligation bonds, the court filing said.


Hailey

2020-03-31 22:39:00

Not in at the moment http://xxxnx.fun/www-subnopor-xyz/ lobstertubemcom “For five months a year I'll get to live with and play this incredibly intelligent and vulnerable woman, and for the remainder of the year I'll continue to look for other roles that move me as deeply as this one," said Halle Berry in a statement.


Hailey

2020-03-31 22:39:00

Who would I report to? http://fittor.fun/gettohtibe/ abam joyah A West Midlands police spokesperson explained why it was being treated as a terrorist incident: "The reports of explosions and the nails found appear to indicate intent to cause serious inquiry or damage."


Hailey

2020-03-31 22:39:00

I've got a full-time job http://fittor.top/melody-marks-jable/ a knob well done pornflip Securing a new financing deal could help RadioShack cut itsborrowing costs and assure vendors and other key partners thatit has enough cash to fund turnaround efforts led by ChiefExecutive Joe Magnacca.


Gaylord

2020-03-31 21:40:54

Where's the nearest cash machine? http://fittor.fun/pprmgub/ kounai shazei He said: "In a couple of weeks' time, there's another major championship, the US PGA, and there are still a lot of big tournaments for the rest of this year, so hopefully I can get into contention and keep this form up and get in the habit of winning again.


Gaylord

2020-03-31 21:40:54

Just over two years http://fittor.top/helpinghomey/ nhenyai rape “I’ve won 14 and in that spell where I haven’t won since Torrey (Pines), I’ve been in there,” he said. “It’s not like I’ve lost my card and (am) not playing out here. So I’ve won some tournaments in that stretch and I’ve been in probably about half the majors on the back nine on Sunday with a chance to win during that stretch. I just haven’t done it yet. And hopefully it will be in a few weeks.”


Gaylord

2020-03-31 21:40:54

I'm not working at the moment http://xxxnx.fun/binky-beaz-planetsuzy/ nhwntai. Twitter clearly made no secret about the fact that it filed its first papers, but further information could be tough to come by in the coming weeks. Thanks to a provision in the 2012 JOBS Act, smaller firms, known as "emerging growth companies," may file for their IPOs confidentially. That means the company can keep its SEC filings, with their bevies of financial data, secret until 21 days before the company goes hunting for investors in what is commonly called a "road show" (and once it does release that data, it will only have to release two years' worth, instead of the standard three).


Gaylord

2020-03-31 21:40:54

I came here to study http://fittor.fun/sonpuri-sex-video/ vdesxxx Among the drivers of the standard and competition-prepared 911s were five-times Le Mans 24 Hour race winner Derek Bell and Mark Porsche, son of the original model's designer. The cavalcade was organised by Porsche Club GB and raised money for the cancer charity Hope For Tomorrow.


Gaylord

2020-03-31 21:40:54

I'd like to send this to http://fittor.fun/xnxx-past-time/ xxvdo 2019xx Dr Tim Grant, Director of the Centre for Forensic Linguistics at Aston University, uses detailed analysis of writing to penetrate that veil, helping to solve murders and terrorist plots by revealing the person behind anonymous messages.


Bryce

2020-03-31 20:42:03

I came here to work http://fittor.top/miniguy-hitomila/ hqpornerhd LB Dan Connor (neck) was placed on IR and that really affects the Giants’ flexibility in coverage. Mark Herzlich will now match wits with Peyton Manning. CB Prince Amukamara (concussion) is trying to get on the field. That would leave Terrell Thomas in the slot against Wes Welker . The Giants should get C David Baas back from a knee injury. He’s practiced all week. CB Champ Bailey , who injured his foot in the preseason, will miss his second game. MLB Wesley Woodyard (ankle) will play after missing some practice time. Pass rusher Von Miller remains suspended.


Bryce

2020-03-31 20:42:03

I'm a partner in http://xxxnx.fun/ync-underground/ xxxvdeip GLOBAL SEARCH — Typing while on the tile-based start screen will pull up multiple search results — if applicable — from your computer, the Web and the Windows app store. If you're searching for a musician, you'll see a list of popular songs you can play using Xbox Music, and if it's someone famous (like President Barack Obama) you'll see biographical details, videos and other information. Before, you had to choose where to search: in apps, settings, computer files or on the Internet.


Bryce

2020-03-31 20:42:03

I'm not interested in football http://fittor.top/misrelatosporno-gay/ nhwntai wng “That’s part of the reason we’re excited about doing this.  As excited as we are to write for Barry, we’re really excited about what Barry’s arrival is going to mean for Oliver, for Dig for Felicity and everybody.  He’s a great character, who’s going to affect all of our characters’ lives.”


Bryce

2020-03-31 20:42:02

How much will it cost to send this letter to ? http://xxxnx.fun/hentaigsam/ nhentai crossdre Lackey lasted 5 1⁄3 innings for Boston, allowing four runs on seven hits and three walks. He struck out six and also hit a batter while getting the win. Koji Uehara struck out the first two batters in the ninth before retiring Myers on a grounder.


Bryce

2020-03-31 20:42:02

Thanks for calling http://fittor.top/xxxxxwwz/ nikki fritz vidivodo Those who use, grow or sell the drug must be fingerprintedand undergo background checks. Landlords and employers could banits use on their property. Users suspected of driving under theinfluence face the loss of not only their driving privileges,but also their marijuana-use permits.


Lamont

2020-03-31 19:44:20

How many more years do you have to go? http://fittor.top/xxnxxbeeg/ mha ngentai Dr Matthew Hobbs of Diabetes UK, said: "These findings fall short of being strong evidence that taking anti-depressants directly increases risk of type 2 diabetes. In this review, even the studies that did suggest a link showed only a small effect and just because two things tend to occur together, it doesn't necessarily mean that one is causing the other.


Archie

2020-03-31 19:44:20

Best Site Good Work http://fittor.fun/beverlysecret-kali-asmr/ velamma episode 90 8muses So far, miners have succeeded in offloading copper, gold andnickel mines, most either in developed countries or incommodities where questions over supply linger. However sales ofaluminium, diamonds, and coal assets, with fewer specialisedbuyers and in some cases a weak market, have been scrapped forlack of offers, or disappointingly low ones.


Archie

2020-03-31 19:44:20

We used to work together http://fittor.top/xxv-2020vdeo/ lovato gas kit price in coimbatore "This is something we struggle with every day," said Dr. Octavio Ramilo, infectious disease chief at Nationwide Children's Hospital in Columbus, Ohio, who wasn't involved in the new study. Particularly with children, a respiratory virus and a bacterial infection "in the beginning look completely alike," he added.


Archie

2020-03-31 19:44:20

Would you like to leave a message? http://fittor.fun/poekarensexy/ xnxx anutu After their arrest, the children’s grandparents, Patricia and Bob Hauser, were granted custody. But a short time later, Joshua Hakken allegedly broke into the home, tied up his mother-in-law and took the children.


Archie

2020-03-31 19:44:20

Lost credit card http://fittor.top/xnxx-rijl/ thumbzillathumb But the arrest this month of an anti-corruption activist illustrates that however much China has developed economically, its rulers tightly restrict civil society and activist voices, even when they speak out in support of official government campaigns.


Archie

2020-03-31 19:44:20

Some First Class stamps http://xxxnx.fun/sxnarod-crush/ artifisha Federal officials said they were prohibited from discussing specific cases, however, said in a statement that immigration law requires people seeking to enter the country to bear the burden of proof to establish eligibility.


Lamont

2020-03-31 19:44:19

I'd like to order some foreign currency http://fittor.fun/rulerporntubecom/ ushna malik peachyforum Anti-Assad groups have been calling for more advanced weaponry since the government launched a new offensive in central Syria with the help of the Lebanese militant group Hezbollah. Government forces are hammering the central city of Homs and have encircled rebel strongholds near the capital Damascus.


Lamont

2020-03-31 19:44:19

Please wait http://fittor.top/monicastube-com/ wwwxxomc Young Justin (Freddie Highmore) dreams of becoming a knight, which is against the law, so he runs away to a place where it isn’t and trains with three old men and a crocodile. From here, the plot grows fuzzier: a fake knight (Antonio Banderas) loiters in a tavern, while two real, evil knights (Mark Strong and Rupert Everett) scheme to overthrow the kingdom – I think. The animation is as hellishly crude as the bees in the Vodafone adverts, and the muffled dialogue sounds like it was recorded in someone’s en-suite.


Lamont

2020-03-31 19:44:19

I'd like to pay this cheque in, please http://xxxnx.fun/ladyvoyeur-porntrex/ pornii sa konjima Moody's said that Howard's outlook was now "negative" and said "the downgrade is driven by pressures on all of the university's major revenue sources. The negative outlook reflects an aggressive Fiscal Year 2014 budget that may prove difficult to implement in light of pressure on hospital operations, continuing soft enrollment, and a slow start to implementing planned efficiencies."


Lamont

2020-03-31 19:44:19

I can't hear you very well http://fittor.fun/xivdeos2/ prntrx * Australian petrol and convenience store retailer UnitedPetroleum is exploring a potential sale or a joint venture ofthe business that has a value of about A$1 billion ($921million) including debt, people familiar with the matter toldReuters.


Прокоментувати

Підписуйтесь на Перший Політичний у Facebook, щоб першими дізнаватись про найважливіші політичні новини України та Прикарпаття