Важливо

МОЗ закуповує засоби індивідуального захисту для медиків значно дорожче, ніж це роблять волонтери — Bihus.info

  • 27 Травня 2020, 12:20

Міністерство охорони здоров’я України закуповує частину засобів індивідуального захисту для медиків, які борються з коронавірус, за завищеними цінами.

Такі ж товари волонтери купують значно дешевше, подекуди у два рази. Про це йдеться у матеріалі Bihus.info.

Журналісти дослідили, на що МОЗ витрачає майже 3 мільярди гривень з державного Фонду боротьби з COVID-19. Щоб отримати ці гроші, міністерство мало погодити їхнє виділення у бюджетному комітеті Верховної Ради.

Туди скерували лист від імені міністра Максима Степанова з розрахунками та обґрунтуванням витрат. Саме ці документи, разом з проєктом рішення депутатів, і потрапили до журналістів Bihus.Info.

В документах зазначається, що з майже 3 мільярдів понад 341 мільйон скерували на додаткові виплати медикам, а решту — на закупівлі для лабораторних центрів МОЗ, медзакладів та екстреної допомоги.

Орієнтовну вартість товарів з документів МОЗ Bihus.info порівнював з цінами на аналогічні товари, які за гроші благодійників купує одна з найбільших громадських організацій в Україні, що опікується пацієнтами та медиками, «Пацієнти України».

Так, на деякі товари, такі як респіратори чи захисні щитки, різниця у ціні складає понад 50%. 

«Звісно, це досить умовне порівняння, адже вартість товарів залежить від багатьох факторів. Проте суттєва різниця у цінах практично на кожну позицію може свідчити про значне завищення вартості у розрахунках МОЗ», — зазначають журналісти.

Також Bihus.info оприлюднив ще один документ, який демонструє потребу в засобах індивідуального захисту для медиків.

Хоч і інформація у ньому про сам товар не достатньо деталізована, якщо порівнювати ціни на звичайний захисний одяг, то МОЗ значно переплачує.

«Порівняння з вартістю, за якою такі ж товари закуповують благодійники буде некоректним, за браком вихідних даних. Але якщо припустити, що в розрахунках МОЗ «захисний одяг» по 488,61 гривні за штуку — це одноразові ізоляційні костюми біозахисту, такі, які за даними «Пацієнти України» не відрізняються за якістю, але в закупівлі коштують 215 гривень», — йдеться у матеріалі і зазначається, що так тільки за них МОЗ може переплатити майже 1,2 млрд гривень.

Журналісти також пишуть, що навіть в проєкті, що погодив бюджетний комітет ВР, зауважено: подані МОЗ матеріали не містять належних пояснень та обґрунтувань, в тому числі і щодо вибору ціни.

«Втім, це ніяк не відобразилося на виділенні запланованих грошей. Що може пояснюватися гострою потребою здійснити закупівлі перелічених товарів для забезпечення закладів охорони здоров’я найнеобхіднішим. Але якщо МОЗ під час безпосередньо закупівель збереже поки ще орієнтовний порядок цін на основні позиції — є високий ризик втрати значної частини бюджету», — зазначають журналісти.


 

Схожі Новини

Прокоментувати

Підписуйтесь на Перший Політичний у Facebook, щоб першими дізнаватись про найважливіші політичні новини України та Прикарпаття