Важливо

Новий міст на Пасічну: цікаві деталі

  • 2 Грудня 2019, 16:03

В Івано-Франківську триває будівництво моста, який з’єднуватиме мікрорайон Пасічна з іншою частиною міста. Міський голова Руслан Марцінків розповів про проблеми фінансування та спроби блокування будівництва.

З кредиту, який влада Івано-Франківська отримала шляхом випуску облігацій, найбільша частина коштів піде на реалізацію нового моста.

Але чому міська влада була змушена брати кредит? Як місто збирається повертати ці кошти? І чому міст так дорого коштує?

Відповіді на ці та інші запитання щодо втілення проекту — в матеріалі Першого Політичного.

 

Фінансування 

Івано-Франківськ не отримав з бюджету України 320 мільйонів на виплату заробітної плати вчителів та лікарів. Відповідно субвенції з держбюджету  перерозподілили. Це й стало основною причиною, щоб взяти кредит обсягом 500 мільйонів гривень під 19,5% річних. Погасити кредит місто має до 30 червня 2023 року.

Кредитні кошти в першу чергу підуть на будівництво моста, а також на розвиток комунального транспорту, тобто на закупівлю нових автобусів, продовження і впровадження електронного квитка.

“З кредитних коштів ми ще зарезервували кошти на пробиття Північного і Південного бульвару. І на деякі ремонтні роботи, які стосуються будівництва шкіл і дитячих садочків. Отака сьогодні реалія”,- зауважує очільник Івано-Франківська  Руслан Марцінків.

Мер зазначає, що брати кредит — це нормальна практика для регіональних міст. А через те, що у 2021 році міст на Пасічній виходить з терміну експлуатації, іншого виходу немає.  А з чого віддавати ці кошти? Руслан Марцінків вбачає вирішення цього питання в залученні нових інвестиційних проектів.

Адже зараз міський бюджет тримається на ПДФО: 60% йде до міського бюджету, 40% — до державного, частина до обласного. Крім того, держава, станом на сьогодні, вилучає з міського бюджету Івано-Франківська 72 мільйона гривень як реверсну дотацію. Міський голова додає:

“Ми дуже сподіваємось, що будуть обіцяні президентом Зеленським 150 мільйонів і ці гроші все ж таки надійдуть до бюджету міста Івано-Франківськ.”

 

 

Еволюція ціни на новий міст

 

Будівництво моста складається з трьох етапів:  

  • міст,
  • розв’язка,
  • під’їздні шляхи.

Перший тендер був  проведений на самий міст. Відповідно була складена проектно-кошторисна документація  — 202 мільйона гривень. Компанія “Загін 112” знизила ціну до 120 мільйонів. Тривалий час відбувалась процедура погодження декларацій про початок будівельних робіт та інші підготовчі процеси, тому виходить, що ця сума порахована в цінах 4-х річної давності. Протягом останніх років відбувся значний скачок ціни на метал.

“Якщо по тих цінах спеціалізований метал  коштував 38 тисяч гривень за тонну, то зараз його ціна зросла  до 120 тисяч гривень за тонну. На сьогодні в нас зафіксована ціна 78 тисяч гривень”,- каже міський голова.

Щоб завершити будівництво самого моста, необхідно більше 180-ти мільйонів гривень.  Найбільший показник з цієї суми — ціна на метал.

 

3D-проект майбутнього мосту та розв’язки у Пасічну

 

Етап 1: міст

Перший нюанс, з яким стикнулись працівники під час початку будівельних робіт  — глиняні грунти. При проектуванні цього передбачено не було. Відповідно довелось змінювати технологію :  

“Ми замінили технологію: палі йдуть приблизно на відмітку 9 метрів вниз і 7-7,5 вверх. Міст мав бути метало-бетонний, його змінили все ж таки на металевий — це надійніше. Тим більше,  така конструкція легша самого моста”,- зазначає Руслан Марцінків.

Міцність такої конструкції в рази більша, ніж першого мосту через Бистрицю Солотвинську. Шви оброблять антикорозійними засобами. Коли вся конструкція буде готова, міст пофарбують в сірий.

Загальна довжина мосту – 322 метри. Ширина проїзду – 9,5 метрів, ширина 2-х тротуарних зон – по 2,5 метрів. Передбачені дві смуги безпеки. Тобто якщо виникне позаштатна ситуація (ДТП, рух спецтранспорту), то машини просто прибираються до узбіччя для об’їзду. По Україні подібні мости будувались лише в Києві та Запоріжжі.

Мінімальний термін експлуатації – 80 років, що набагато довше, ніж збірних конструкцій. Загальна маса металевої конструкції – 1760 тонн.

 

Етап 2: Розв’язка моста

Розв’язка моста– це окремий об’єкт, який дозволить вирішити проблемне питання сполучення з вулицями Надрічна та Промислова з урахуванням того, що на території будівництва моста є приватні земельні ділянки та індивідуальне будівництво. Довжина розв’язки близько 250 метрів.

Однією з проблем є те, що в Україні не працює закон про викуп приватної власності для суспільних потреб. Адже ці земельні ділянки – діючий бізнес. Власники під час продажу шукають  власну вигоду, тому  називають ціну вищу в рази. А купити це за кошти міста без експертної оцінки  – неможливо.

Тому, коли проектували  розв’язку, врахували , що не треба буде викуповувати земельні ділянки.

Хто буде займатись розв’язкою моста – ще невідомо, бо йдуть спроби блокування цього питання.  Наприклад, перший тендер забракував антимонопольний комітет.

“Фактори такого блокування, я вважаю, несправедливі, тому що стояла найнижча ціна будівельного “Загону 112”. Чомусь цей тендер відмінили і ми змушені повторно його оголошувати. На жаль, таких моментів багато, коли  адміністративними чи іншими важелями можна блокувати будівництво”,- каже очільник Івано-Франківська.

Станом на сьогодні кошторисна ціна розв’язки складає 305 мільйонів гривень (проведено  проектно-кошторисну експертизу), але ціна буде визначена на тендері. Представники міської влади надіються, що підрядники, які візьмуть участь в тендері, її зменшать.

Розв’язка порахована вже в теперішніх  цінах:  метал, новий  бетон,  заробітна плата працівникам. Вона буде достатньо складною, бо не можна побудувати кільце посередині. Для цього треба було б 

викуповувати 2 ділянки і була загроза того, що працівникам довелось би заходили на територію кладовища в мікрорайоні Княгинин. Тому планують зробити так, щоб виїзд був одразу на вулицю Промислову.

“Щоб врахувати всі можливі напрямки виїздів, ми запросили проектанта, який  є розробником  ДБНів по мостах. І він врахував  всі радіуси: як проїзд громадського транспорту, так і проїзд габаритних фур”,- каже Руслан Марцінків.

 

Етап 3: під’їздні шляхи

Питання під’їздних шляхів полягає у вулиці Хіміків. Потрібно 80 мільйонів гривень для дорожньої частини: знаки, пластикова розмітка, світлофори…  Представники міської влади сподіваються, що при тендерних закупівлях ця сума зменшиться.

Мер зазначає, що цей етап є найлегшим, оскільки є дуже багато компаній, які можуть якісно зробити такі роботи.  Набагато складніша ситуація з мостобудівельними роботами.

Проводяться ще й суміжні роботи. Наприклад, щоб забрати дощову воду, робітники будують дощові колектори на вулиці Надрічній. Старі бетонні конструкції на цій вулиці – теж асфальтні роботи. Проте без цих робіт обійтись не можна, адже для того, щоб були заїзди чи об’їзди, потрібні відповідні колові рухи.

 

Підсумки

Новий міст, який сполучатиме мікрорайон Пасічна з центральною частиною міста, обійдеться приблизно до 600 мільйонів гривень. Терміни здачі моста в експлуатацію залежатимуть від факторів його фінансування та спроб заблокувати будівельні роботи підрядними державними установами.

“Якщо би все було добре, то за рік-два можна було б завершити будівництво моста. Все залежить від фінансування. Ну і від того, що постійно йдуть якісь блокування будівництва”,- наголошує Руслан Марцінків.

Сподіваємось, що будівництво нового моста завершать  до того часу, як старий міст на Пасічну закриють на капітальний ремонт.

Схожі Новини

Прокоментувати

Підписуйтесь на Перший Політичний у Facebook, щоб першими дізнаватись про найважливіші політичні новини України та Прикарпаття