"Старобогородчанська ОТГ стала повноправним господарем на своїй території",- заступник голови Юрій Іванишин

  • 21 Січня 2020, 19:00

Заступник голови Старобогородчанської ОТГ Юрій Іванишин розповів про здобутки громади, а також виклики, які постали на її чотирирічному шляху.

В інтерв’ю для газети «Галичина» акцентував на перевагах, зокрема грантових можливостях, які отримала громада у результаті об’єднання; наголосив, що одне з головних її завдань – це створити умови, аби молоді люди хотіли залишатися в громаді.

– Пане Юрію, Старобогородчанська ОТГ належить до першопрохідців на шляху об’єднання громад. Як з відстані часу оцінюєте зміни, що відбулися в ОТГ? Й чи варто було йти одними з перших у вир реформи?

– Старобогородчанська громада стала однією з перших в області та державі на шлях об’єднання. Вона утворилася в 2015 році, об’єднавши дві сільські ради: Старобогородчанську та Нивочинську, до яких належало 5 населених пунктів.

Це був великий ризик, але громада не побоялася і взяла на себе цей нелегкий обов’язок. До об’єднання сільська рада фактично не мала жодних повноважень, адже всі комунальні заклади на території сіл перебували у комунальній власності району, управляли ними відповідні структурні підрозділи РДА – вони ж призначали їхніх керівників і фінансували їх з районного бюджету.

Дуже часто сільським головам доводилося погоджувати будь-яке фінансування з фінансовим управлінням РДА. Ситуація кардинально змінилася після утворення ОТГ. Громада стала повноцінним господарем на своїй території, отримала повноваження та відповідні ресурси, що дозволяє значно покращити стан справ у різних сферах життя селян.

Одним з перших завдань, які ставила перед собою громада, – це наблизити надання послуг до жителів. Для цього, завдяки підтримці програми «U-LEAD з Європою» у громаді реалізовано проект зі створення сучасного Центру надання адміністративних послуг. На сьогодні всі послуги надають у форматі «єдиного вікна», в тому числі адміністративні послуги соціального характеру, організовано зручні години роботи ЦНАПу для всіх жителів громади.

Після об’єднання змінюється й зовнішній вигляд населених пунктів. Зокрема у кожному з сіл встановлено дитячі ігрові майданчики, вони стали більш упорядковані, зокрема відповідно облаштовано центральні частини сіл, проводимо ремонти доріг, комунальних закладів.

Одним з досягнень децентралізації є зростання активності жителів ОТГ. Зокрема в громаді два роки поспіль проводиться конкурс проектів місцевих ініціатив у рамках програми «Бюджет участі Старобогородчанської ОТГ».

Сільська рада виділяла кошти на придбання необхідних матеріалів, а жителі самі проводили роботи, а також долучали свої кошти. В окремих проектах сума зібраних громадою грошей у рази перевищувала суму, виділену з бюджету.

Протягом двох років реалізовано вже 13 проектів. Зокрема створено два дитячих спортивно-ігрових майданчики, встановлено автобусні зупинки в населених пунктах громади, створено контейнерний майданчик для збирання сміття в одному з сіл ОТГ, проведено роботи із упорядкування сіл та багато іншого.

Доброю практикою стало проведення сільських толок. До їх організації активно долучаються старости. Громада дбає про безпеку своїх жителів: створено місцеву пожежну команду та поліцейську станцію.

Ставши на шлях децентралізації, наша громада отримала можливість залучати грантові кошти проектів міжнародної технічної допомоги. Так, окрім проекту «U-LEAD з Європою», Старобогородчанська ОТГ бере участь у проекті «Децентралізація приносить кращі успіхи та ефективність» (DOBRE). А це також значний внесок у розвиток громади.

 

– Головна ідея децентралізації полягає в тому, аби передати більше грошей та повноважень на місця. Наскільки вона є виправданою на конкретному прикладі Староборогодчанської ОТГ?

– Після об’єднання бюджет громади формуємо на новій основі. Опріч податкових відрахувань, до бюджету громади надходить і 60 відсотків податку з доходів фізичних осіб. Крім цього, до бюджету надходять базова й додаткова дотації, освітня й медична субвенції та інші трансферти.

З огляду на це відбулося зростання дохідної частини місцевого бюджету. Якщо сукупний бюджет двох сільських рад Старобогородчанської та Нивочинської, які увійшли до об’єднаної громади, на кінець 2015 року становив близько 2,5 млн. грн., то за підсумками його виконання 2019-го дохідна частина бюджету становить понад 36,7 млн. грн., а за власними доходами – 9,6 млн. грн.

Найбільшими платниками податків на території громади є ТОВ «Сонячна електростанція «Богородчанська – 1», АЗС «Вог» та бюджетна сфера, насамперед – освіта. На жаль, власних доходів недостатньо для вирішення всіх проблемних питань, повного забезпечення всіх галузей, тому змушені отримувати кошти з Держбюджету у формі трансфертів.

Та попри це у громаді у повному обсязі здійснюються повноваження в галузі освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту населення, роботи з молоддю, благоустрою громади тощо. Протягом чотирьох років існування громада жодного разу не допустила виникнення заборгованості з виплати заробітної плати.

Для розвитку різних галузей стараємось залучати кошти за рахунок проектів, у тому числі міжнародних грантів. Громада є постійним учасником обласного конкурсу проектів та програм розвитку місцевого самоврядування.

Відповідно до законодавства об’єднана громада отримує щороку субвенцію з державного бюджету на розвиток інфраструктури. Протягом чотирьох років надійшло 11689,8 тис. грн. цієї субвенції.

Ці кошти пропорційно розподілялися між населеними пунктами громади залежно від чисельності населення та площі території. Тому за цей період було реалізовано 31 проект. Інфраструктурна субвенція – це суттєвий внесок у розвиток громади. За рахунок цих коштів вдалося провести ремонт комунальних доріг, провести капітальний ремонт окремих закладів культури, охорони здоров’я, освіти, тощо.

Дотаційність бюджету змушує думати про раціональне використання коштів. Тому активно впроваджуємо заходи щодо підвищення енергоефективності. Зокрема, в усіх бюджетних закладах проведено заміну вікон та дверей, на завершенні процес переведення котелень з природного газу на тверде паливо. Це дало можливість втроє зменшити видатки на їхній обігрів.

 

– Як справи у Старобогородчанській ОТГ щодо будівництва й ремонту доріг?

– Дороги – одна з головних проблем громади. Через територію проходить майже 24 км. доріг районного значення, що перебувають на балансі ОДА, й понад 50 км. комунальних доріг. З огляду на важливість цього питання значну частину коштів місцевого бюджету та інфраструктурної субвенції виділяємо на ремонт та утримання доріг, причому доріг як комунальних, так і районного значення.

Упродовж 4 років за рахунок субвенції з державного бюджету та власних коштів побудовано 6,5 км. бетонних доріг по магістральних вулицях сіл Старі Богородчани та Скобичівка. Ці дороги себе дуже добре зарекомендували, і цю практику будемо продовжувати й надалі.

За рахунок власних коштів громада протягом 4 років проводить ремонт центральної дороги Богородчани-Лесівка, що перебуває на балансі ОДА. На це витрачено майже 2,5 млн. грн. місцевого бюджету і жодної гривні не надійшло ні з Державного, ні з обласного бюджетів чи Державного дорожнього фонду.

 

– Як відомо, Старобогородчанська ОТГ має чимало здобутків у медичній царині. Розкажіть про них докладніше.

– У нашій громаді на базі амбулаторії створено комунальне некомерційне підприємство, до якого входять Старобогородчанська амбулаторія групової практики та чотири пункти охорони здоров’я (колишні ФАП). Декларації з сімейними лікарями підписало майже 70 відсотків жителів громади.

В амбулаторії працюють висококваліфіковані лікарі та медсестри, і рівень її матеріально-технічного забезпечення нічим не поступається районній ланці медицини, а з деяким обладнанням у нас ситуація краща. За чотири роки існування громади чимало зроблено для поліпшення матеріально-технічної бази медичної сфери в ОТГ.

Зокрема проведено ремонти в приміщеннях ФАП сіл Гринівки й Лесівки, добудовано другий поверх в Старобогородчанській амбулаторії, де відкрито палати денного стаціонару. На кошти Держфонду регіонального розвитку придбано автомобіль швидкої медичної допомоги.

Також амбулаторія найближчим часом має отримати автомобіль Renault Duster за рахунок субвенції з Держбюджету. Крім цього, завдяки державному фінансуванню й коштам проекту DOBRE придбано сучасне фізіотерапевтичне, лабораторно-діагностичне та інше обладнання.

 

– Які здобутки має громада в розвитку освітнього простору?

– На території громади функціонує п’ять закладів загальної середньої освіти – ліцей, дві гімназії, дві початкові школи. Також один заклад дошкільної освіти. А ще створено дошкільні групи при закладах середньої освіти.

Зокрема за час діяльності об’єднаної громади відкрито дошкільну групу при Нивочинській гімназії. Для цього відремонтовано приміщення колишньої колгоспної контори. Також торік відкрито дошкільну групу в Лесівській початковій школі.

Проводимо заходи зі створення освітнього простору згідно з реформою «Нова Українська школа». Зокрема всі школи забезпечені меблями, дидактичними матеріалами, обладнанням. Проте, на жаль, частина шкіл – малокомплектні, тож вартість навчання учнів у них є дуже високою. Тому на часі – оптимізація освітньої мережі, створення опорної школи. Однак це дуже непростий процес.

На жаль, чомусь серед жителів поширюється думка, що створення опорної школи приведе до закриття інших навчальних закладів і т. п. Хоча створення опорної школи не передбачає навіть пониження ступеня чинних навчальних закладів.

Однак ми не форсуємо події. Це питання можна буде вирішувати тільки після ґрунтовного обговорення та проведення відповідних консультацій і роз’яснень у громаді з урахуванням інтересів усіх зацікавлених груп. Хоча, на мою думку, створення опорної школи відкриє додаткові перспективи у розвитку освіти у громаді, адже дасть нові можливості залучити значне фінансування цієї сфери.

 

– У громаді активно працюють над впровадженням програми щодо поводження з твердими побутовими відходами. Наскільки ОТГ охоплена цією практикою?

– В рамках співпраці з програмою DOBRE у Старобогородчанській ОТГ реалізовується проект «План удосконалення послуги поводження з твердими побутовими відходами». За грантові кошти придбано сміттєвоз, а за гроші місцевого бюджету куплено індивідуальні сміттєві контейнери, які передано в господарства.

На сьогодні вивезенням сміття охоплено понад 90 відсотків жителів громади. На черзі – впровадження роздільного збирання сміття. Це потребує великої роз’яснювальної роботи. Зокрема через ЦНАП, через старост ми розповсюдили буклети, як сортувати сміття. До цього процесу необхідно долучити навчальні заклади. Зокрема, учителі пройшли відповідний тренінг.

 

– У громаді також дбають про співпрацю з молоддю, розвиток культурного простору. Чи залишаються молоді люди жити і працювати в громаді?

– Роботі з дітьми та молоддю приділяємо особливу увагу. Зокрема у громаді діє молодіжна рада як консультативно-дорадчий орган при сільській раді.До неї входять активні хлопці й дівчата, яким не байдужа доля своєї громади і які прагнуть змін на краще.

Ці молоді люди за короткий період своєї діяльності організували та провели кілька десятків різних заходів для молоді та дітей.

Одним з головних завдань, яке ставить перед собою громада, це створити умови, щоб молоді люди хотіли залишатися в громаді. В цьому напрямі молодіжна рада спільно зі створеною на її основі громадською організацією «Центр Рівних Можливостей» підготували й реалізували кілька проектів. Зокрема в приміщенні Старобогородчанського будинку культури створено сучасний молодіжний простір та вільний простір – антикафе.

Для їх створення, в рамках проекту «Голос громади в місцевому самоврядуванні», який виконує ГО «Центр політичних студій» в Івано-Франківській області у рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) придбано обладнання, а за сприяння сільради проведено ремонтні роботи у приміщенні будинку культури.

У молодіжному просторі організовують тематичні вечори, кінопокази, цікаві майстер-класи і тренінги. Простір ніколи не буває порожнім – щомісяця тут проводять по декілька подій, на які збираються понад півсотні людей.

Також молоді люди приходять сюди просто пограти в настільний теніс, футбол чи поспілкуватися. Торік члени молодіжної ради розпочали організували діяльність художньої, танцювальної та вокальної студій, англомовного клубу.

Завдяки Івано-Франківському регіональному відділенню Асоціації міст України (АМУ) підписано тристоронню угоду про співпрацю між Старобогородчанською ОТГ, ГО «Центр Рівних Можливостей» та Прикарпатським національним університетом ім. В. Стефаника. Завдяки цьому Старобогородчанський будинок культури перетворюється в культурно-освітній центр громади.

Цього року реалізовуватимемо дуже цікавий та неординарний проект зі створення коворкінг-простору в Старобогородчанській ОТГ. Для цього, за рахунок коштів проекту DOBRE буде придбано високотехнологічне обладнання для створення кондитерського цеху та цеху з обробки дерева.

На цьому обладнанні молоді люди проходитимуть навчання професійної діяльності, щоб надалі бути конкурентоспроможними на ринку праці. При цьому коворкінг-простір має стати не лише місцем для навчання, тут можна буде заробити свої перші гроші шляхом реалізації виготовленої продукції.

 

– Які виклики найгостріше постали перед громадою на її чотирирічному шляху у форматі нових правил?

– Попри успіхи у громаді є чимало невирішених проблем. Насамперед це дотаційність бюджету та залежність дохідної частини місцевого бюджету від кількох джерел, зокрема акцизного податку з нафтопродуктів, змушує нас шукати можливості розширення джерел доходів.

Зокрема у планах громади – розвиток туризму. Для цього, в результаті реалізації проекту, переможця обласного конкурсу, облаштовано відпочинково-рекреаційну зону для туристів у Старих Богородчанах.

Необхідно провести інвентаризацію й оновити нормативно-грошову оцінку земель населених пунктів громади, щоби збільшити надходження від плати за землю, а для цього також потрібно знайти кошти в бюджеті.

Однією з проблем залишається кадрове питання. Дуже складно багатьом працівникам, які пропрацювали на одному місці 20-30 років, щось змінювати у своїй роботі. Тому є опір багатьом нововведенням, зокрема, як уже згадував, створенню опорної школи.

А також одним з головних викликів залишається міграція. На жаль, громада не має достатньо ресурсів для створення на її території підприємств, достатньої кількості робочих місць для того, щоб наші жителі не шукали собі кращої долі за межами України. Хоча певні напрацювання є і в цьому напрямі. Зокрема в рамках співпраці з програмою DOBRE цього року створимо кооператив з переробки овочів та фруктів.

Проблемним залишається стан доріг у громаді. Те, що відремонтовано, – це тільки невеликий відсоток. Тому без підтримки Державного дорожнього фонду нам не обійтись.

Потрібно завершити переведення бюджетних закладів на альтернативні види опалення, проводити утеплення будівель закладів освіти, охорони здоров’я з метою забезпечення економії енергоносії та створення комфортних умов перебування в них.

Голова Старобогородчанської ОТГ Ярослав Здерка регулярно відвідує всі населені пункти громади, всі заклади та установи, знайомиться з їхньою роботою і проблемами. А чимало питань вирішуємо завдяки підтримці наших партнерів. Зокрема завдяки активній позиції Асоціації міст України в місцевих бюджетах залишився акцизний податок з нафтопродуктів.

Також хочемо подякувати АМУ за відстоювання прав місцевого самоврядування під час обговорення проекту закону про зміни до Конституції України.

Схожі Новини

Прокоментувати

Підписуйтесь на Перший Політичний у Facebook, щоб першими дізнаватись про найважливіші політичні новини України та Прикарпаття