Як людям, які живуть не за місцем реєстрації або не мають реєстрації, проголосувати на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року?

  • 29 Червня 2020, 11:03

У 2019 році перед другим туром президентських виборів рекордна кількість людей тимчасово змінили місце голосування без зміни виборчої адреси — 325 604 виборців. Але ця процедура стосується лише президентських та парламентських виборів, й лише голосування за списки партій на останніх.

1 січня 2020 року набув чинності Виборчий кодекс, в якому було закладено норми законопроєкту №6240, що передбачав можливість для всіх виборців голосувати за місцем фактичного проживання, в тому числі й на місцевих виборах.

Ці новації спільно з народними депутатами розробляли також експерти громадських організацій, зокрема і Громадянської мережі ОПОРА.

Тож, тепер усі мобільні всередині країни громадяни зможуть змінити або визначити свою виборчу адресу та проголосувати за місцем фактичного проживання на всіх видах виборів.

Ця процедура — довготривала, її не доведеться повторювати перед кожними виборами, якщо людина не змінить місце проживання.

За офіційною статистикою мобільних всередині країни громадян на сьогодні більше 5 млн: 1,4 млн внутрішньо переміщених осіб; більше 1 млн людей, які не мають зареєстрованого місця проживання; 3,3 млн так званих «трудових мігрантів», які мають місце реєстрації в одному населеному пункті, а реально живуть в іншому.

 

Як подати паперову заяву про зміну виборчої адреси, прийшовши до відділу ведення ДРВ?

У такому форматі зміна виборчої адреси буде дещо схожа на процедуру, якою багато хто скористався на президентських та парламентських виборах у 2019 році, проте буде й кілька принципових відмінностей:

  1. Прийти до відділуведення ДРВ
  2. Подати заяву та копію підтверджувального документа
  3. Отримати повідомлення про зміну виборчої адреси
  4. Перевірити себе у списку виборців
  5. 25 жовтня з 8:00 до 20:00 прийти на нову дільницю

 

Як подати паперову заяву про зміну виборчої адреси через уповноважену особу?

Уповноваженій особі треба буде пройти той самий шлях подачі заяви в паперовому вигляді з єдиною різницею — ця особа повинна мати з собою саме свій паспорт, а також довіреність, видану виборцем, чию виборчу адресу будуть змінювати, посвідчену відповідно до вимог законодавства.

 

Як подати заяву про зміну виборчої адреси онлайн?

Процедура зміни виборчої адреси з можливістю подати електронну заяву запрацює з 1 липня.

Тож детальний покроковий алгоритм ми зможемо описати тут лише після початку цього процесу, особисто пройшовши всі етапи.

Але вже зараз можемо зазначити кілька важливих моментів:

  1. Процедура буде доступною лише на офіційному сайті Державного реєстру виборців. Здійснити її можна буде лише за наявності ЕЦП (електронного цифрового підпису);
  2. Заяву не треба буде сканувати та надсилати, вона безпосередньо створюватиметься на сайті;
  3. Необхідно буде лише вписати потрібні дані та підвантажити підтверджувальний документ щодо зазначеної адреси у форматі .JPG або .PDF вагою до 5 Мб
  4. У заяві обов'язково необхідно буде вказати електронну пошту, на яку потім буде надіслано повідомлення про зміну виборчої адреси або про відмову в такій зміні.

 

Як визначити свою виборчу адресу, якщо немає зареєстрованого місця проживання?

Ще одна грандіозна новація Виборчого кодексу — можливість визначити свою виборчу адресу, якщо немає зареєстрованого місця проживання.

Офіційно в Україні нараховується більше 1 млн громадян, які з різних причин не мають реєстрації.

Наприклад, це і молоді люди з тимчасово окупованої території, які були зареєстровані в гуртожитку свого навчального закладу, а після завершення були «виписані» звідти й не можуть поставити собі позначку про реєстрацію в Донецьку, проживаючи в Києві; і люди, які були «виписані» рішенням суду після розлучення; і безпосередньо безхатьки, які перебувають на обліку в соціальній службі; тощо.

Загалом же покроковий алгоритм дій щодо визначення виборчої адреси дуже подібний до процедури зміни виборчої адреси як при подачі паперової заяви, так і онлайн.

Є лише кілька відмінностей, зокрема — необмежений перелік документів, що підтверджують місце проживання.

Визначення виборчої адреси

Є кілька підходів для людей без зареєстрованого місця проживання, аби визначити виборчу адресу. Який з них обрати — залежить від обставин, через які людина не має зареєстрованого місця проживання.

Ось три основні:

1. За погодженням із центром обліку визначити виборчою адресою виборця адресу центру: якщо людина не має зареєстрованого місця проживання та перебуває на обліку в соціальній службі, то виборча адреса може визначатись за погодженням із центром обліку або соціальною службою, які відповідно до законодавства ведуть облік бездомних осіб.

Виборчою адресою такого виборця визначається адреса відповідного центру обліку

2. Визначення виборчої адреси, якщо людина не має зареєстрованого місця проживання, а щойно набула права голосу, або вже мала право голосу, але ще не була включена до Реєстру: якщо людині нещодавно виповнилось 18 років, але вона не має зареєстрованого місця проживання, або якщо людина також не має зареєстрованого місця проживання, але давно має право голосу й виявила, що не була включена до списку виборців раніше, то необхідно звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем фактичного проживання із заявою про зміну виборчої адреси.

До заяви необхідно буде надати копію документа, що обґрунтовує визначення виборчої адреси.

3. Зміна виборчої адреси, якщо раніше вже була визначена виборча адреса, але людина офіційно вибула з того місця проживання: якщо людина не має зареєстрованого місця проживання, але має запис у Реєстрі щодо попередньої виборчої адреси з позначкою «вибув», то необхідно звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем фактичного проживання із заявою про зміну виборчої адреси.

До заяви необхідно буде надати копію документа, що обґрунтовує визначення виборчої адреси.

 

Як перевірити дані про себе у Державному реєстрі виборців онлайн?

На головній сторінці сайту ДРВ у правому верхньому куті знаходиться «Особистий кабінет виборця».

У розділі «Перевірка включення» потрібно уважно, без жодних описок, ввести свої персональні дані, а потім — код підтвердження, який прийде на електронну пошту.

Таким чином можна дізнатись, яка саме виборча адреса зазначена в тебе в Реєстрі й чи зазначена вона взагалі.

 

ВАЖЛИВО!

Зміну або визначення виборчої адреси, аби проголосувати на місцевих виборах цієї осені, можна буде здійснити лише з 1 липня до 9 вересня включно.

Звісно, можна буде змінити виборчу адресу пізніше, в міжвиборчий період, але тоді не вийде проголосувати саме цієї осені.

Ця виборча адреса буде позначена як постійна, тож не доведеться більше проходити процедуру зміни місця голосування без зміни виборчої адреси на будь-яких наступних виборах або референдумах (звісно, якщо не буде якихось короткострокових відряджень, запланованих на день голосування).

Після зміни виборчої адреси в разі, наприклад, переїзду пройти таку процедуру повторно можна буде не раніше, ніж через 180 днів з останньої зміни й лише у міжвиборчий період.

Джерело

Схожі Новини

Прокоментувати

Підписуйтесь на Перший Політичний у Facebook, щоб першими дізнаватись про найважливіші політичні новини України та Прикарпаття