Як заробляють нардепи: аналіз декларацій

  • 24 Червня 2020, 09:41

Громадський рух ЧЕСНО проаналізував електронні декларації народних депутатів за 2019 рік, зокрема, дані про доходи за 2019 рік.

Сукупна сума доходів усіх депутатів (без членів родин) складає 3,249 млрд грн, з членами родин – близько 3,976 млрд грн.

На дивіденди припадає найбільша частка – близько 1,48 млрд грн – вони складають основну частину доходів нардепів.

Найбільше дивідендів задекларував Петро Порошенко – 607 млн грн.

Найбільшу зарплату за основним місцем роботи до депутатства отримували топ–менеджери Метінвесту Муса Магомедов і Сергій Магера підприємств Ріната Ахметова і Вадима Новинського.

Водночас, різниця між зарплатами менеджерів і робітників заводів, де менеджери працювали, відрізняється подекуди у понад 400 разів.

Найбільше нерухомості продав Віктор М’ялик – на суму 313 млн грн (825 об'єктів).

У категорії "інше" рекордсменом є Сергій Власенко ("Батьківщина"), який отримав 133 млн від підприємства із США Reid, Collins, Tsai LLP.

У цій же категорії Віктор Медведчук задекларував 55 тисяч грн за звання академіка, а нардеп Олександр Фельдман стипендію почесного громадянина Харкова на 250 тис. грн.

Найбільший подарунок у грошовій формі отримав волинський мажоритарник Степан Івахів від батьків – 22,5 млн грн. Майже стільки ж отримав Олександр Трухін – теж від батьків.

Усього гроші в якості подарунків задекларували 18 нардепів.

Найбільше у негрошовій формі задекларував Олександр Дубінський – матір нардепа зробила йому подарунок на 27,3 млн грн.

Найбільший приз – на 900 тис грн – отримав нардеп “Слуги Народу” Максим Павлюк.

Дивіденди складають найбільшу частину в структурі доходів народних депутатів – майже 1,5 млрд грн.

Нардепи заробляють дивіденди переважно від своїй підприємств, де вони є кінцевими бенефіціарами.

 

 

Із сукупної суми доходів усіх депутатів (без членів родин) у 3,249 млрд грн на дивіденди припадає близько 1,48 млрд грн декларантів (1,77 млрд – із членами родин).

Чотири найбільші декларанти дивідендів мають 1,14 млрд грн, усього 41 нардеп вказав дивіденди в декларації.

Найменші суми в таких нардепів: Віктор Чорний – 18 грн, Валентин Наливайченко – 32, Василь Німченко – 690, Григорій Мамка – 68 тис, Оксана Савчук – 80 тис. та лідер партії “Основа” Сергій Тарута – 100 тисяч грн. 

Найбільше дивідендів задекларував Петро Порошенко – 607 млн грн від ПАТ "ЗНКІФ "Прайм Ессетс Кепітал" (інвестиційний фонд), який є "парасолькою" підприємств Порошенка.

На другому місці Тарас Козак (ОПЗЖ), який задекларував 237 млн грн від кіпрської компанії Turul Investments Limited.

Розслідувачі писали, що на кіпрський офшор Turul Investments Limited (через Havanor Management Limited) записана компанія–монополіст із дистрибуції цигарок "Тедіс".

Вадим Столар із фракції ОПЗЖ задекларував дивідендів на 180 млн грн від офшорки EMPIRE SYSTEM LTD (Британські Віргінські острови), а також інвестиційних фондів "Генезис" і "МЕДІСОН".

Фонди "Генезис" та "Медісон" перебувають в управлінні ТОВ "КУА "Гарантія", власником якого є сам Вадим Столар.

Згідно із декларацією, її він передав в управління.

"Генезис" і "Медісон" є засновниками підприємств, які володіють у Києві чималою кількістю нерухомості.

Наприклад, за даними Юконтрол, ТОВ "Гротто" має 11 земельних ділянок.

Інше підприємство – ТОВ "Укржитлобуд" має стосунок до будівництва багатоповерхівки на парковці біля палацу "Україна".

Вадим Новинський задекларував від 177 млн грн від кіпрської Komisiano Investments LTD, яка є частковим власником ПАТ "Запоріжнерудпром" і ПАТ "Смарт–Холдинг" (ці товариства є в декларації Новинського).

Григорій Суркіс задекларував дивіденди на близько 80 млн грн від акціонерного товариства "Акцент Банк" (Дніпро), де він є кінцевим бенефіціаром.

Віталій Данілов (фракція "Батьківщина") задекларував 49,39 млн грн від ТОВ "Сахалінське–1", ТОВ "Сахалінське", ТОВ "Інвестор–Атіка", де він партнериться у сфері видобутку газу з екс–нардепом Ради–8 Ігорем Котвіцьким і ТОВ "Газолінум".

Олександр Герега задекларував 48,74 млн грн від ТОВ "Епіцентр К".

На другому місці по частині доходів нардепів – "інше": її заповнили 351 нардеп, які всього разом із членами родин задекларували 501,6 млн грн, або 479 млн грн, якщо враховувати доходи лише нардепів.

Найбільший дохід у цій частині задекларував Сергій Власенко ("Батьківщина") – це іноземний дохід від Reid, Collins, Tsai LLP на суму в 133 млн грн.

Від цієї ж фірми у 2020 році отримала кошти на суму 148 млн грн і Юлія Тимошенко за "компенсацію шкоди, заподіяної політичними репресіями 2011–2014 років, яка отримана в США на стадії досудового врегулювання".

НАЗК обіцяло перевірити цю інформацію.

На другому місці Петро Порошенко, який в "іншому" задекларував близько 107 млн грн (повернення вартості та інвестиційний прибуток від придбання ОВДП), а ще 1,75 млн грн – відшкодування моральної шкоди від ВВС (у матеріалі BBC йшлося про те, що сторона Петра Порошенка заплатила гроші за те, аби продовжити його зустріч з Дональдом Трампом).

При цьому сам суд обійшовся йому у 4,43 млн грн – це компенсація судових витрат (на професійну правничу допомогу) по справі про розповсюдження недостовірної інформації ВВС.

У Віктора Медведчука в "іншому" задекларована премія (33 млн грн) від Ventolor Holding Limited і винагорода за договором (21,99 млн грн) від цієї ж офшорної компанії, відшкодування за рішенням суду (1 139 грн), а також виплата за вчене звання академік (55 тис грн) від Національної академії правових наук України (Харків), яка є президентською установою.

Медведчук отримав ступінь доктора юридичних наук у 1997 році, звання професора у 2001 році, у 2000 був обраний членом Академії.

Вчене звання професора присвоєно у 2001.

Перед цим, у 1996 році, він захистив дисертацію кандидата юридичних наук на тему: "Конституційний процес в Україні: організація державної влади і місцевого самоврядування", а у 1997 р. — дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук на тему: "Сучасна українська національна ідея і актуальні питання державотворення".

У 2013 році журналіст Мустафа Найєм писав, що робота Медведчука про українську національну ідею була написана в Національній академії внутрішніх справ України у 1997 році, але ознайомитись із цією роботою неможливо.

"Вона щезла. Її немає ні у відкритому доступі в інтернеті, ні в бібліотеці Академії МВС, ні навіть у бібліотеці ім. Вернадського", – йдеться в матеріалі Найєма.

Медведчук відомий також тим, що був адвокатом поета Василя Стуса, який помер у таборі.

Ще один нардеп з фракції ОПЗЖ Олександр Фельдман у 2019 році отримав від Харківської міськради 250 тис. грн стипендії як "почесний громадянин Харкова".

Це звання депутат має з 2013 року, відколи й одержує стипендію.

Григорій Суркіс задекларував річне відшкодування від УЄФА (Спілка європейських футбольних асоціацій) на 5,92 млн грн.

У 2019 році Der Spiegel писав, що УЄФА виділило майже 390 млн євро на рахунки Суркіса, а не на Федерацію футболу України.

Декілька депутатів задекларували в цьому параграфі доходи від "зеленого тарифу": йдеться про Ігоря Колихаєва (майже 125 тис грн), Вадима Івченка (майже 68 тисяч грн), Дмитра Разумкова (28 тис грн).

225 нардепів задекларували всього 5,11 млн грн, які отримали від партії "Слуга Народу": переважно це кошти на навчання (очевидно, йдеться про школу в Трускавці для обраних нардепів від "Слуги народу" у серпні), але ще трапляється оплата тренінгів (Анна Пуртнова на 50 тис грн і Артем Дубнов).

Найбільше від партії отримав Вячеслав Рубльов – 58 тис грн, 2–е місце посідають Анна Пуртнова (50,83 тис грн) і Юрій Корявченко (50,82 тис грн).

Також два депутати задекларували "подарунки у грошовій формі" від партії на 48 тис грн – це Олександр Літвінов і Володимир Крейденко.

 

Заробітні плати за основним місцем роботи

Заробітну плату за основним місцем роботи у ВР, звичайно, задекларували усі нардепи.

Але до обрання вони мали інші місця роботи.

Найбільші зарплати до отримали колишні топ–менеджери корпорації Метінвест Ріната Ахметова.

 

*На графіці враховані заробітні плати від Верховної Ради

 

На першому місці колишній директор "Авдіївського коксохіму" – одного з найбільших підприємств Метінвеста Ріната Ахметова – Муса Магомедов (позафракційний, висувався як член "Опозиційного Блоку").

Він задекларував зарплату від заводу у 46,96 млн грн за 8 місяців (до серпня, поки Магомедов не став нардепом), або 5,8 млн грн в місяць у 2019 році.

У відкритих джерелах – судовому реєстрі – можна побачити, що середньорічна заробітна плата штатного працівника коксохіму складала у 2018 році 149 тисяч грн, або 12,4 тис грн на місяць – це у 467 разів менше, ніж зарплата Магомедова (врахуйте, щоправда, різницю в рік).

У репортажі "Радіо Свобода" вказано, що на АКХЗ чимало уваги приділяється розвитку інфраструктури в Авдіївці.

Минулого року (у 2018 році) завод виділив близько 18 млн грн на соціальні програми та розвиток міста.

Наголосимо, що це лише зарплата Магомедова за 3 місяці 2019 року.

Магомедов очолював АКХЗ з 2012–го. 5 червня 2019 року він повідомив у Facebook, що жителі Авдіївки "висунули" його кандидатом у нардепи.

В агітації майбутній депутат використовував образ господарника, який усталився за ним завдяки його посаді.

Магомедов переміг, одержавши 8 781 голос (64,6%).

Ще один "опоблоківець" з кола Метінвеста Сергій Магера задекларував 32,71 млн грн (або 4,09 млн грн на місяць) на посаді директора з регіонального розвитку ПрАТ “ММК імені Ілліча”, яку обіймав з 2016 року.

Доходи Магери за 2018 рік становили майже 1,8 млн грн: 1,1 млн – зарплата на ММК Ілліча, ще 336 тис. грн – виплати від громадської спілки "Зелений центр Метінвест", де він є координатором.

Інформацію про зарплату на заводі Ілліча вдалося знайти лише за 2016 рік в судовому реєстрі.

У 2016 році на заводі працювало середньорічна заробітна плата штатного працівника складала 99 742 грн (8,2 тис грн в місяць), у 2018, за інформацією ЗМІ, близько 18 тис грн. За інформацією “ГМК–Центр”, середня зарплата на заводі становить 164 тис. грн на рік, або близько 13 тис на місяць.

Ще з менеджменту Метінвесту в Раду зайшла Вікторія Гриб – вона отримала у 2019 році як керівник напрямку зі сталого розвитку ТОВ "ДТЕК ЕНЕРГО" 228 тис. грн.

На 3–му місці голова Медичного комітету Михайло Радуцький, який задекларував 8,33 млн грн від медичної клініки ТОВ "Боріс" – клінку Радуцький влітку 2019 продав "Добробуту" (бенефіціар – Калашніков Олег).

Екс–заступник Кіровоградської ОДА Андрій Ніколаєнко ("Батьківщина") задекларував 7,34 млн грн від ТОВ "ВКФ "ВЕЛТА" (займає 2% на світовому ринку титанової сировини), яке займається видобутком у Кіровоградській області на Бирзулівському та Лікарівському родовищі ільменіту.

До обрання Ніколаєнко займав посаду голови ради директорів підприємства.

Ексдепутат Київської міської ради Олег Макаров ("Голос") задекларував 7,34 млн грн від АО "Кисіль і партнери", де до обрання він був партнером і керівником юридичного підрозділу.

Віктор Медведчук задекларував зарплату 4,77 млн грн в інвестиційній компанії ТОВ “Гармонія”, якою володіє його дружина Оксана Марченко.

До слова, кінцевим бенефіціаром усіх компаній, які задекларував нардеп є дружина, а не він сам (це, між іншим, рекорд серед нардепів серед підприємств, які записані саме на дружин нардепів).

В одному з інтерв'ю Медведчук казав, що бізнесом він керує, а активи належать родині, але не йому (ймовірно, мається на увазі те, що підприємства записані на дружину).

Зокрема Департамент управління з контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США 17 березня 2014 року вніс до списку санкцій Медведчука, оскільки в його діях була загроза миру, безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України.

 

Призи

Призи задекларували усього чотири нардепи, але лише один на значну суму.

Це списочник "Слуги Народу" Максим Павлюк, який задекларував приз на 900 тис грн від ТОВ "М.С.Л" (оператор державних лотерей).

Нагадаємо, що раніше виграш у лотерею декларував Олег Ляшко.

Як з'ясувало НАЗК, Ляшко за виграшем у лотереї до офісів компанії в 2017 році не звертався, а виплати йому не здійснювались.

До того ж, в "Українській національній лотереї" відсутні відомості щодо ігрових білетів, копії яких Ляшко надав до НАЗК.

 

Подарунок у негрошовій формі

Які обмеження передбачені в Україні?

У ЗУ "Про запобігання корупції" (стаття 23) вказано, що на подарунки існують обмеження:

  • не можна отримувати подарунки, дорожчі за вартість прожиткового мінімуму на день прийняття подарунку (2102 грн);
  • одержувати від однієї особи або групи подарунки упродовж року, сукупна вартість яких перевищує 2 прожиткових мінімуми (4204 грн).

Виключення: подарунки від близьких осіб і знижки.

Більшість декларантів подарунки отримали від батьків чи інших родичів, але є і винятки.

Нардеп "Слуги народу" Олександр Куницький отримав 23 тис грн від трьох осіб – Кирила Коляди, Юрія Лісіна і Сергія Рябошапки.

Водночас Куницький задекларував безповоротну фінансову допомогу на 310 тис грн, але хто її дав невідомо, оскільки в графі вказано – "Член сім'ї не надав інформацію".

 

Найбільші подарунки отримали Степан Івахів, Олександр Трухін і Олександр Тарасов – на понад 20 млн грн – усі вони від батьків.

Щодо подарунків у негрошовій формі, то нардепи переважно отримували презенти від родичів.

Рекордсменом є Олександр Дубінський, який задекларував подарунок від матері на 2,73 млн грн.

Нардеп "Слуги народу" Медяник В'ячеслав задекларував подарунок від В’ячеслава Кубліка на 1,06 млн грн.

Ми не знайшли підтвердження того, що ця людина є членом родини Медяника.

Нардеп Касай Костянтин отримав подарунок від Івана Шевченка на 222 тис грн.

 

Якщо говорити про найбільші подарунки і членам родини, то мажоритарник Антон Яценко (група "За майбутнє") задекларував два подарунки у негрошовій формі на 23 млн 310 тис 230 грн і на 47 млн грн дружині нардепа Людмилі Кравчук від Івана Кравчука, батька дружини і тестя народного депутата.

Ймовірно, може йтися про подарунок нерухомості.

Журналісти "Наших грошей" ще у 2015 році писали, що Іван Кравчук має нерухомість в Києві, зокрема, квартиру на вулиці Грушевського, 9А біля Верховної Ради.

62 нардепи продали цінні папери чи корпоративні права.

Серед найбільших відчужувачів такі нардепи:

Вадим Рабінович відчужив акції інвестиційної "ЗНВКІ "Генезис" на суму 76,75 млн грн.

Кінцевим бенефіціаром "Генезису" є Вадим Столар.

Петро Порошенко позбувся частини ТОВ "Центрально–Європейська Кондитерська Компанія" (досі є кінцевим бенефіціаром).

Олександр Ткаченко задекларував 10 операцій по відчуженню корпоративних прав: серед отримувачів – Тімур Міндіч, Світлана Павелецька, Ярослав Пахольчук, Максим Кривицький, В’ячеслав Мієнко.

По 11 операцій (рекорд) з відчуження провели у 2019 році Олег Тарасов і Остап Шипайло.

Усього нерухомість продавали у 2019 році 33 нардепи (47 з членами родини).

Найбільше нерухомості продав Віктор Мялик – на суму 313 млн грн (825 об'єктів).

На 2–му місці Вадим Столар – 36,01 млн грн (22 об'єктів нерухомості).

На 3–му – Юрій Шаповал, який відчужив майна на 22,10 млн грн ТОВ "АТБ–МАРКЕТ".

Щодо підприємництва, то найбільшу суму задекларував Денис Герман – 5,03 млн грн, працюючи як ФОП (основний КВЕД – “Консультування з питань комерційної діяльності й керування” ).

На момент обрання був також директором ТОВ "Альфа–Косметикс".

Роялті отримує 12 нардепів: найбільше задекларував Андрій Деркач – 1,12 млн грн від ТОВ "Ера–Медіа".

Водночас у декларації Деркача знову можна побачити, що навпроти майна дружини Оксани Терехової вказано, що декларант відмовився давати інформацію:

"У дачі інфор–ії про себе дружиною відмовл. з мотивів порушення констит–их принц. верх–ва права, забор. втручання в особисте життя і нерозповсюдження конф. інфор–ії, суперечень Європ–ій конвенції з прав людини. суд.практиці Європ–го суду з прав людини".

На 2–му місці – Олександр Дубінський, який отримав 367 тис грн роялті від ТОВ "1+1". 

 

Джерело

Схожі Новини

Прокоментувати

Підписуйтесь на Перший Політичний у Facebook, щоб першими дізнаватись про найважливіші політичні новини України та Прикарпаття